Ile paliwa spala łódź motorowa / jacht motorowy?

Popularność jachtów i łodzi motorowych wzrasta, a do ich nabywców należą nie tylko firmy promujące sporty wodne, ale coraz częściej także nabywcy prywatni. W trakcie poszukiwania jachtu lub łodzi motorowej kluczowym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest spalanie paliwa. W tym artykule przyglądamy się bliżej problemowi spalania oraz podpowiadamy – jak oszacować spodziewane koszta eksploatacyjne oraz jak dobrać łódź lub jachty motorowy odpowiadający posiadanemu budżetowi i planom użytkowania.

Spalanie paliwa a warunki użytkowania jachtu lub łodzi motorowej 

Każdy właściciel jachtu lub łodzi motorowej jest zobowiązany do uzupełnienia paliwa. Są to wydatki stosunkowo duże, których nie należy ignorować w czasie planowania zakupów. Tym bardziej, że uzupełnienie paliwa jest tylko jednym z kilku potencjalnych wydatków, z którymi liczyć się będą właściciele sprzętów wodnych. Konserwacja silnika i wyposażenia, regularne przeglądy i serwis, a także potencjalne naprawy lub wymiany części niesprawnych – to najważniejsze spośród kosztów eksploatacyjnych.

 

Przyglądając się dostępnym jachtom i łodziom warto pamiętać, że spalanie paliwa jest parametrem określonym względem typowego sposobu użytkowania łodzi lub jachtu, w sprzyjających warunkach atmosferycznych. Jeśli natomiast wyprawa odbywa się w deszczu lub w warunkach silnych podmuchów wiatru, spalanie paliwa będzie odpowiednio większe. Z tych powodów już na etapie zakupu warto zwrócić uwagę na obecność czujnika poziomu paliwa oraz zakres i precyzję jego pracy. 

 

Średnie zużycie paliwa na jachcie lub w łodzi motorowej 

 

Dostępne łodzie i jachty motorowe można podzielić na cztery główne kategorie, w zależności od mocy silnika, a ten sam spodziewanego spalania paliwa w warunkach prędkości przelotowej. W przypadku małych łodzi, o mocy napędu na poziomie 40-90 KM, spalanie pozostaje na poziomie 6-12 l/h. Jednostki takie to łodzie i jachty do rekreacyjnego spędzania czasu wolnego na jeziorze. 

 

Bardziej zaawansowane jednostki, posiadające silnik o mocy 100-250 KM, będą zużywały paliwo na poziomie 15-35 l/h. Jednostki takie są przeznaczone na dłuższe i bardziej wymagające rejsy przybrzeżne, a także do uprawiania sportów w obrębie zatok. 

 

Jeszcze bardziej zaawansowane to jachty i łodzie motorowe o mocy silnika 300-600 KM, dla których standardowy poziom spalania przy zachowaniu prędkości przelotowej wynosi 40-80 l/h. Ten typ łodzi i jachtów wyposażony jest w odpowiednio większy zbiornik na paliwo. 

 

Ostatnią kategorię tworzą duże jednostki luksusowe, których moc silnika może przekraczać nawet 1000 KM, a spodziewane spalanie plasować się będzie na poziomie 100-300 l/h. 

 

Co jeszcze wpływa na tempo spalania paliwa? 

 

Typ jednostki napędowej oraz moc jej pracy to kluczowy aspekt generujący koszta eksploatacyjne. Im silniejsza jest dana jednostka, tym więcej paliwa będzie zużywać. Oprócz napędu, liczy się także wielkość i waga danej łodzi lub jachtu, a także prędkość przelotowa, czyli tak zwana prędkość ekonomiczna. Jest to tempo podróżowania, przy którym zużycie paliwa jest najbardziej optymalne. 



Pozostałe