Jak zabezpieczyć jacht na zimę

Jak zabezpieczyć jacht na zimę?

Zima to czas, który nie sprzyja morskim wyprawom, a raczej zmusza właścicieli łodzi do zacumowania ich w portach. Chcąc bezpiecznie przechować jacht do wiosny, powinieneś zadbać o jego stan techniczny. Bez odpowiedniej ochrony może on być narażony na szkody spowodowane mrozem, śniegiem, lodem czy marznącym wiatrem. Podpowiadamy, jak krok po kroku zabezpieczyć jacht, aby bez szwanku przetrwał zimę. 

Czyszczenie jachtu przed zimą

Przed zimą konieczne jest dokładne oczyszczenie jednostki pływającej. To oznacza, że trzeba usunąć wszelkie resztki jedzenia, zabawek i innych przedmiotów, które znajdują się na i pod pokładem. Należy także oczyścić wnętrze jachtu z brudu, pyłu i ewentualnych plam.

Po oczyszczeniu wnętrza jachtu przystąpimy do czyszczenia jego zewnętrznych powierzchni. Dokładnie myjemy kadłub, pokład oraz wszystkie elementy wyposażenia, takie jak linie, olinowanie, żagle i maszt. Użycie odpowiednich środków czyszczących i narzędzi pomoże usunąć sól morską oraz osad z wody. Warto również zabezpieczyć metalowe elementy przed korozją poprzez nałożenie warstwy środka antykorozyjnego.

Wyjmowanie żagli i olinowania

Żagle oraz olinowanie stanowią istotną część wyposażenia jachtu, wymagającą szczególnej uwagi przed nastaniem zimy. Warto wyjąć żagle i olinowanie z masztu i dokładnie oczyścić je z brudu oraz soli. Następnie trzeba złożyć je w taki sposób, aby uniknąć uszkodzeń i zabezpieczyć je przed wilgocią. Wyjęte żagle można także poddać konserwacji i przechowywać w suchym miejscu, z dala od szkodliwego działania promieni UV.

Przegląd silnika i systemów

Jeśli na jachcie znajduje się silnik, konieczne jest przeprowadzenie przeglądu oraz konserwacji przed zimą. Warto zmienić olej silnikowy i filtr oleju, sprawdzić stan paska klinowego i przewodów zapłonowych, a także oczyścić system chłodzenia. 

Jeśli jacht jest wyposażony w system grzewczy lub klimatyzacyjny, one też wymagają przeglądu przed zimą. Podobnie w przypadku wszelkiej elektroniki, której nie brakuje na nowoczesnych łodziach. Upewnijmy się, że wszystkie baterie są naładowane i działają poprawnie, a także zabezpieczmy elektronikę przed wilgocią i niskimi temperaturami.

Konserwacja drewnianych elementów

Jeśli jacht posiada drewniane elementy, takie jak drewniane pokłady czy relingi, poświęćmy im jesienią nieco uwagi. Drewno jest podatne na działanie wilgoci i zmiany temperatur, które mogą powodować pękanie oraz pęcznienie. Aby tego uniknąć, należy przeszlifować drewno, usunąć stare powłoki lakieru i nałożyć nową warstwę ochronną, taką jak lakier lub impregnat. Dodatkowo, drewniane elementy można osłonić przed zimą za pomocą specjalnych pokrowców.

Zabezpieczenie przed lodem i śniegiem

Lód i śnieg mogą spowodować wiele problemów na jachcie, dlatego ważne jest, aby zabezpieczyć jednostkę przed ich działaniem. Najważniejszym elementem ochrony jest założenie pokrowca na jacht, który chroni go przed opadami śniegu i deszczem. Pokrowiec powinien być solidnie przymocowany, aby nie został zdmuchnięty czy rozdarty przez wiatr.

Pozostałe